PP Polyglot je vývojové prostředí určené pro výuku v kurzu Paradigmata programování. Programuje se v něm v jazyce podobném Common Lispu. Po spuštění může student okamžitě otevřít text k přednášce a začít programovat. Po přednášce se automaticky stáhnou všechny zdrojové kódy, slidy a texty a jsou dostupné v PP Polyglot.
V názvu okna zjistíte, v jaké přednášce se aktuálně nacházíte. V menu máte dostupné různé funkce programu (například otevřít soubor, vyhodnotit výraz, atd.). V záložce můžete vidět otevřené soubory. Editor je okno, ve kterém upravujete zdrojové soubory. Listener je interaktivní konzole, která umožňuje okamžitě vyhodnocovat výrazy. Helper zobrazuje doplňující informace o zdrojovém kódu. Okno Symbol Info zobrazuje dokumentaci k symbolům.
Program PP Polyglot je třeba uložit na lokální disk a z něj ho spouštět. Při spuštění programu se Vám automaticky stáhnou všechny zdrojové kódy, texty a případně i slidy z přednášek. PP Polyglot se spustí vždy ve stavu aktuální přednášky. Je-li v souboru z cvičení chyba, PP Polyglot na to upozorní a otevře daný soubor s chybou. Ostatní soubory (novější) se nenačtou, to znamená, že ani funkce definované v souboru z přednášky nemáte načtené! V tomto případě musíte chybu opravit a program znovu spustit nebo vyhodnotit ostatní soubory (včetně toho z přednášky).
V Editoru píšete zdrojový kód aplikace. Je v něm otevřen buď váš zdrojový kód, do kterého plníte zadání a úkoly nebo zdrojový kód z přednášky, který nelze upravovat. Jednotlivé výrazy v Editoru můžete vyhodnocovat v menu Code > Evaluate Expression nebo můžete vyhodnotit všechyn výrazy pomocí Code > Evaluate All Expressions.
Vaše zdrojové kódy jsou uloženy ve složce, kam operační systém ukládá uživatelská data (ve Windows to je obvykle C:\Users\YourUsername\Documents\). Z tohoto adresáře si můžete zdrojové soubory přesunout na jiné zařízení.
Listener je interaktivní konzole pro vyhodnocování výrazů. Výraz do konzole zadáte a vyhodnotíte stiskem klávesy Enter. V Listeneru můžete testovat funkce definované a vyhodnocené v Editoru.
Okno Symbol Info otevřete z menu Help > Sybol Info, nebo pomocí tlačítka "⋯" v pravo dole v okně. Toto okno poskytuje veškeré informace o symbou. Dozvíte se je-li symbol funkce nebo speciální operátor, jeho syntaxi a jeho dokumentaci (pokud ji má). Pokud je symbol proměnná, zjistíte její hodnotu.
Dokumentace se zobrazí pokud zadáte její název a stisknete mezerník, případně pokud daný symbol v Listeneru nebo Editoru označíte.
Při psaní kódu se vám může hodit znát seznam parametrů dané funkce. K tomu slouží Helper, což je jednořádková lišta ve spodní části okna. Po tom, co napíšete název funkce a stisknete mezerník se v Helperu objeví informace o syntaxi daného symbolu.
V menu Help > Send Bug Report by Email... Následně se otevře váš emailový klient s připravenou zprávou k odeslání.
Nejspíš máte chybu v souboru ke cvičení a to zamezuje načítání souboru z přednášky. Přečtěte si sekci Spuštění
Text z přednášky je dostupný v menu File > Open... nebo zkratkou Ctrl+O. Následně dvojklikem otevřete soubor z přednášky (např. 01 lecture.pdf) ve výchozím prohlížeči pdf souborů.
Nejspíš se snažíte upravit soubor z přednášky, ten nejde upravovat. Upravovat můžete pouze soubory ke cvičení.
Spouštějte Polyglot z lokálního disku, havarování aplikace by mělo přestat.
Verze pro MacOS i Linux by měly být dostupné v letním semestru.